Design by High Contrast

ODAS GLOBAL CONSULTING SRL

Aptitudini necesare:
Contabilitate
Ms Office
analiza financiara

Salariu:

1RON

pe lună (salariu brut)

Câștigă până la:

Adaugă salariul

Locația:

Bulevardul Octavian Goga, Bucuresti, Romania

Remote:

Nu

Distanța:

Adaugă adresa

Experiența:

1 an

Limbi:

Engleză - South Africa

Tipul jobului:

Full time

Studii:

Universitate

DESCRIERE:

Pentru clientul nostru, un lant de magazine, suntem in cautarea candidatului potrivit pentru pozitia de Analist Financiar.

Va rugam trimiteti cv-urile pe: officebucuresti@odasglobalconsulting.net

Cerinte:

  • studii superioare in Finante, Contabilitate sau alte domenii economice;
  • abilitati generale de operare pe computer (MS Office, Access);
  • cunoasterea limbi engleze;
  • o licenta profesionala specifica, constituie avantaj;
  • cunoasterea de programe de contabilitate ERP- NAV, constituie avantaj;
  • experienta anterioara in departamentul financiar de analiza.
  • Descrierea jobului

    Obiective:

  • Intocmirea si analiza obiectivelor financiare si de afaceri ale companiei pe termen lung si scurt,
  • definirea strategiilor de succes care sa asigure o crestere constanta,
  • realizarea analizelor financiare pentru fiecare decizie de afaceri
  • asigurarea compatibilitatii cu obiectivele de afaceri pe termen lung.
  • aplica si verifica aplicarea IFRS.
  • intocmire, verificare, reconciliere rapoartele financiare si operationale si situatiile financiare ale companiei in acord cu Standardele de Raportare din Romania si Standardele Internationale de Contabilitate (IAS) pentru gestionarea financiara si operationala a companiei.
  • Responsabilitati:

  • intocmeste rapoarte privind costurile alocate pe departamente, centre de cost, proiecte;
  • intocmeste si interpreteaza diferentele actual vs bugetat pe elemente de cheltuieli si venituri si participa la activitatile de realizare, executie si analiza a bugetului anual, a revizuirilor de buget anual si a procedurilor de rectificare a fondurilor bugetate;
  • intocmeste modele financiare pe diverse scenarii de lucru;
  • realizeaza analize financiare pentru fiecare decizie de afaceri si ofera consiliere financiara directorilor din alte departamente;
  • verifica si reconciliaza, partial sau integral, rapoartele financiare periodice (lunare, trimestriale, semestriale, anuale) pentru management, Balance Sheet, Income Statement, Cash Flow, utilizand sistemele si procedurile standard de raportare financiara;
  • reconciliaza ajustarile financiar/contabile generate de diferentele de tratament contabil dintre standardele contabile romanesti si IFRS pentru una sau mai multe structuri financiar/contabile;
  • analizeaza obiectivele financiare si de afaceri ale companiei pe termen lung si scurt, pe baza evaluarilor externe;
  • analizeaza cheltuielile de marketing si comert, eficienta capitalului de lucru, proiectele de crestere a capacitatii logistice si de productie;
  • asigura finantare eficienta a operatiunilor si investitii profitabile ale surplusului de lichiditati;
  • respecta termenele de bugetare si raportare stabilite de superiori;
  • participa la dezvoltarea strategiei Companiei, inclusiv identificarea oportunitatilor de crestere, stabilirea prioritatilor legate de piete si produse in vederea extinderilor viitoare;
  • colaboreaza cu departamentul comercial pentru a asigura cresterea constanta a afacerii, cu beneficii reciproce;
  • coordoneaza analizele referitoare la concurenta, elaboreaza viziuni ample de afaceri si, pe baza structurii competitorilor, modele de afaceri, strategii, puncte tari si slabe, generatoare de lichiditati, etc.;
  • anticipeaza urmatoarele actiuni si recomanda modificari sau consolidari ale strategiilor companiei;
  • asigura un mediu constant de control;
  • Distribuie:

    Ms Office

    Salariu:

    1RON

    Locația:

    Remote:

    Nu

    Distanța:

    Experiența:

    1 an

    Limbi:

    Full time