Published on 24 May 2022

Inginer Proiectant (cu sau fără experiență)

Job Consult

Description:

Job Consult recrutează Inginer Proiectant, cu sau fără experiență, pentru o companie colaboratoare din Cluj Napoca.

Responsibilities:

Candidatul Ideal

  • Absolvent al Facultății de Construcții – proaspăt absolvent sau cu experiență
  • Cunoștințe de limbă engleză la nivel conversațional
  • Cunoștințe privind desenul tehnic
  • Cunoștințe de bază privind calculul static și rezistența materialelor, implicit calculul FEM
  • Atitudinea pozitiva, spiritul de echipa și gândirea deschisa sunt puncte forte pentru angajare

Constituie un avantaj dacă:

  • Cunoașteți normative Europene de proiectare, în special Eurocod 3
  • Cunoașteți unu program de modelare 3D BIM, preferabil TEKLA
  • Aveți experiență anterioară privind proiectarea structurilor metalice

Requirements:

Descrierea jobului

Pentru candidații fără experiență, angajatorul pune la dispoziție un program de training care să ajute la realizarea sarcinilor de mai jos.

  • Implicare în calculul static;
  • Calculul structural al îmbinărilor în program de analiza FEM;
  • Modelarea structurilor metalice în programul Tekla Structures;
  • Verificarea modelului în relație cu calculul static;
  • Urmărirea arhitecturii și verificarea corelării cu modelul structural prim BIM;
  • Verificare și coordonarea BIM a modelului structural în relație cu ARK RIBc RIE RIV;
  • Propunerea soluțiilor tehnice și al îmbinărilor structurale în funcție de modelul static;
  • Generarea și cotarea desenelor de fabricație în programul Tekla Structures;
  • Desene de montaj;
  • Asistență pe durata producției structurii. Discuțiile se vor purta cu fabrici din România sau străinatate;
  • Asistență pe durata montajului structurii pentru eventualele întrebări tehnice;
Benefits:

Avantaje:

  • Echipă tânără și un mediu de lucru profesionist;
  • Implicare în proiecte reprezentative;
  • Contact cu ingineri și arhitecți din alte țări;
  • Un mod de lucru diferit;
  • Posibilitate de evoluție în cadrul firmei de proiectare;

*În portofoliul firmei Job Consult se mai regăsesc și următoarele job-uri: Project Manager, Inginer Construcții Execuție, Inginer Calitate