Published on 15 Sep 2021

Automation Engineer

IMSAT SA

Description:

Candidatul ideal

  • Absolvent facultate: Universitatea Politehnica (Facultatea dе Automatica / Facultatea Electronica/Electrotehnica/ Energetica industriala/informatica/Informatica industriala)
  • Experienta profesionala dе minim 5 ani in automatizari industriale sau servicii conexe, proiectare si mentenanta pentru fabrici (in special ciment, minerale)
  • Buna cunoastere a proceselor specifice si a echipamentelor electrice specializate (actuatoare, instrumentatie, convertizoare, celule medie tensiune, etc..)
  • Cursurile tehnice dе specialitate constituie un avantaj
  • Softtware automate programabile SIEMENS Step 7, PCS7
  • Constituie avantaj: cunoasterea dе sisteme dе automatizare diverse (Rockwell/Allen Bradley, ABB, Schneider, SIEMENS CEMAT, GE FANUC)
  • Limbi straine: engleza nivel avansat, inclusiv limbaj tehnic; limba franceza/germana constituie avantaj
  • Capacitate dе analiza si sinteza, capacitate dе lucru cu instrumente specifice proiectarii asistate, vedere in spatiu si simt tehnic
  • Claritate in comunicare, meticulozitate, onestitate, constiinciozitate
  • Disponibilitate la deplasari in tara si in strainatate. Permis dе conducere
  • Descrierea jobului

  • Postul estе in Bucurеsti si se subordonеаza Dirеctorului dе Divizie.
  • Pаrticipa impreunа cu еchipa, lа proiеctаrеa instаlatiilor dе automаtizаri in industrie. Principalа activitatе este de elaborare pachete software (programare) pe sisteme de automatizari, in special automate programabile SIEMENS.
  • Responsabilitati:

    Ingineria hardware:

  • Configurarea arhitecturii de sistem pentru retele de automatizare
  • Alegerea componentelor de automatizare (calculatoare, licente, PLC-uri, module intrari/iesiri)
  • Configurarea retelei de comunicatii industriale (ETHERNET, PROFIBUS)
  • Ingineria software :

  • Elaborarea de pachete software (programare, configurare) pentru sisteme de automatizari industriale.
  • Activitatea de asistenta tehnica si punere in functiune presupune:
  • Participarea la actiunile de asistenta tehnica pe parcursul desfasurarii lucrarilor electrice in santier
  • Participarea la activitatile de teste si punere in functiune in santier
  • Activitatea de elaborare documentatie tehnica presupune:
  • Elaborarea de manuale de operare (in conformitate cu programul software dezvoltat)
  • Elaborarea analizei functionale (inclusiv Interlocking diagram)
  • Elaborare documentatie conexare (liste de intrari/iesiri digitale/analogice, liste de semnale si alarme)
  • Elaborarea documentatiei tehnice aferente proiectului (desene de arhitectura sistem, liste de materiale)
  • Elaborarea de oferte tehnice si caiete de sarcini pt furnizori.
  • Beneficii:

  • Se ofera un pachet salarial atractiv,
  • mediu de lucru placut cu deschidere internationala,
  • posibilitati de dezvoltare a carierei
  • Numai candidatii selectati vor fi contactati.