Publicat pe 17 Dec 2021

Operator liza electrica

GRAND COTTON SRL

In calitate de manipulant marfă te vei ocupa de încărcarea, transportul, descărcarea, ordonarea și stivuirea unor bunuri de toate felurile.Manipularea marfurilor in depozit se face cu ajutorul unei lize electrice.

Responsabilități:

  • Vei ambala și vei pregăti produsele pentru transport sau expediție, conform indicațiilor și comenzilor primite;
  • Vei depozita mărfurile de care ești responsabil conform instrucțiunilor;
  • Vei opera mașinile și utilajele (stivuitoare, electrocare, elevatoare etc.) folosite la transportul mărfurilor;
  • Vei pregăti și vei verifica mașinile și utilajele de lucru, astfel încât acestea să funcționeze în condiții bune și să corespundă standardelor de securitate;
  • Vei încărca și vei descărca marfa în și din utilajele și mașinile mobile pe care le vei manevra;
  • Vei transporta marfa din depozit în magazin sau din depozit în vehiculul care va livra comanda la destinatar;
  • Vei verifica de fiecare dată calitatea și cantitatea produselor transportate;
  • Vei inventaria mărfurile disponibile în depozit și vei preda rapoartele necesare superiorului tău ierarhic (șeful de depozit, de regulă);
  • Vei contribui la organizarea depozitului sau a spațiului de lucru în care îți desfășori activitatea;
  • Vei respecta indicațiile superiorului ierarhic și vei lucra în echipă cu reprezentanții celorlalte departamente ale magazinului/depozitului/firmei;
  • Vei respecta normele de securitate și de protecție a muncii.
Cerințe:
  • O condiție fizică bună pentru că nu vei lucra tot timpul cu utilajele, ci va trebui să faci și muncă fizică;
  • Dexteritate pentru a reuși să manevrezi instrumentele de lucru așa cum trebuie;
  • Răbdare și rezistență la stres pentru că vor exista și situații provocatoare și va trebui să rezolvi multe sarcini dificile;
  • O foarte bună orientare în spațiu, având în vedere faptul că vei lucra în special în depozite, unde va trebui să manevrezi diferite utilaje;
  • Capacitate de a conduce utilajele în spațiile interioare și exterioare;
  • Spirit de observație pentru că va trebui să acorzi o atenție sporită mărfurilor transportate și să te asiguri că toate îndeplinesc condițiile de ambalare și de transport necesare;
  • Capacitate de comunicare pentru a te asigura că ești pe aceeași lungime de undă cu șeful depozitului și cu ceilalți colegi;
  • Capacitate de adaptare și de a lua decizii rapid chiar și în situațiile de criză pentru că întotdeauna poate apărea ceva neprevăzut, iar viteza de reacție este esențială pentru buna desfășurare a activității.