Publicat pe 13 Dec 2021

Asistent Centru De Îngrijire Și Asistență/Asistentă Centru De Îngrijire Și Asistență

IDFG S.R.L.

Atunci când părinții, bunicii sau alți membri ai familiei se îmbolnăvesc și își pierd din puteri, acest lucru afectează pe toată lumea, mai ales dacă nu există un ajutor stabil pe care să se bazeze, o rudă care să poată îngriji persoana care nu se poate descurca singură.

Când membrii familiei nu pot avea grijă de persoanele în vârstă, aceștia au posibilitatea să apeleze la îngrijitori de bătrâni la domiciliu, care sunt instruiți să facă față tuturor nevoilor acestora.

Îngrijirea la domiciliu a bătrânilor este un job perfect pentru persoanele sociabile, care își doresc să schimbe în bine viața oamenilor cu care lucrează. Pentru a practica această meserie cu succes, este nevoie de un grad ridicat de înțelegere și compasiune pentru cei din jur și, mai ales, pentru suferința lor.

Responsabilități:

Asistența oamenilor în vârstă la domiciliu presupune mai multe activități, repetate zilnic pentru confortul persoanei îngrijite. Acesta este motivul pentru care vom enumera categoriile mari de activități pe care trebuie să le ai în vedere, pentru a avea o imagine cât mai detaliată a ceea ce presupune munca de îngrijitor bătrâni.Asigurarea confortului batranului asistat;

  • Asistarea alimentatiei si administrarea alimentelor batranului asistat;
  • Acordarea ingrijirilor igienice;
  • Mobilizarea si transportul;
  • Supravegherea starii de sanatate;
  • Respectarea si aplicarea prescriptiilor medicale;
  • Acordarea primului ajutor;
  • Gestionarea resurselor alocate;
  • Asigurarea conditiilor igienico-sanitare;
Cerințe:

Pe lângă energie și dorința de a le oferi oamenilor bucurie prin ceea ce faci, pentru a lucra cu persoane în vârstă, este important să ai câteva calități care să îți ușureze munca:

  • să ai răbdare;
  • să știi cum să comunici;
  • să ai experiență în îngrijirea persoanelor vârstnice;
  • să fii rapid și capabil să iei decizii sub presiune;
  • să ai minime cunoștințe medicale;
  • să fii onest;
  • să ai atenție distributivă;
  • să ai o atitudine pozitivă.
Beneficii:
  • Oferim salariu motivant si un program de lucru flexibil!